MEB'den özür durumu ataması

MEB'den özür durumu ataması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerden alanlarında açık norm kadro olmaması sebebiyle özür durumundan yer değişikliği gerçekleştirilemeyenlerin özür gereklerini karşılamaya yönelik alan değişikliği ve buna bağlı yer değişikliği yapacak.

MEB'den yapılan açıklamada, eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden alanlarında açık norm kadro olmaması sebebiyle özür durumundan yer değişikliği gerçekleştirilemeyenlerin özür gereklerini karşılamaya yönelik alan değişikliği ve bu değişikliğe bağlı olarak yer değişikliğini yapılacağı duyuruldu.

Açıklamaya göre, 2012 yılına mahsus olmak üzere, Talim ve Terbiye Kurulu'nun 7 Temmuz 2009 tarihli ve 80 sayılı Kararı ile 12 Eylül 2012 tarihli ve 5110 sayılı mütalaası doğrultusunda sınıf öğretmenlerinden; yüksek öğrenimleri diğer alanlara atanmaya kaynak teşkil edenler öğrenimlerine göre atanabilecekleri alana veya diplomalarında yan alan yazılı olanlar bu alana ya da öğretmen yetiştiren iki yıllık yükseköğretim kurumu mezunu olanlar lisans tamamladıkları alana ve Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği veya Teknoloji ve Tasarım alanına alan değişikliği suretiyle özür durumundan yer değiştirmek üzere başvurabilecek.

Diğer alan öğretmenleri ise yüksek öğrenimleri başka alana veya alanlara atanmaya kaynak teşkil edenler bu öğrenimlerine göre atanabilecekleri alana veya diplomalarında yan alan yazılı olanlar bu alana ya da aylık karşılığı okutabilecekleri derslerin alanına; teknoloji ve tasarım alanına alan değişikliği suretiyle özür durumundan yer değiştirmek üzere başvuruda bulunabilecek.

Öğretmenler başvurularında diploma ya da öğrenim belgesi ibraz edecek. Okul müdürlükleri tarafından öğretmenlerin diploma ya da öğrenim belgeleri değerlendirilecek, atanabilecekleri alana atanmak üzere başvuruları ve tercihleri bu alandan kabul edilecek. Bu kapsama girmeyen öğretmenlerimizin başvuru ve tercihleri ise diğer kapsamda kabul edilecek.

-En çok 25 eğitim kurumu talep edilebilecek-

Öğretmenler atanmak istedikleri ilde/yerde belirtilen hususlar kapsamında açık ilan edilen en çok 25 eğitim kurumunu; 25'ten çok eğitim kurumunun ilan edildiği hallerde ise boş kalan diğer eğitim kurumlarına atanmak isteyip istemediklerini de ayrıca belirterek alan değişikliği yoluyla yer değiştirme talebinde bulunabilecek.

Tercihlerine atanamayan sınıf öğretmenleri Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği veya Teknoloji ve Tasarım alanlarının her ikisinde ya da birinde, diğer alan öğretmenleri ise Teknoloji ve Tasarım öğretmenliğinde atanmak istedikleri il genelinde açık ilan edilen eğitim kurumlarına atanmak isteyip istemediklerini belirtecek.

Başvurular 14-17 Eylül tarihleri arasında ''http://mebbis.meb.gov.tr'' veya ''http://ikgm.meb.gov.tr'' adreslerindeki Alan Değiştirme Elektronik Başvuru Formu doldurularak yapılacak ve belirtilen öncelik sıralamasına göre öğretmenlerin geçebileceği alan kontrol edilerek, okul, ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerince aynı gün onaylanacak. Yarın ve pazar günü işlemlerin aksatılmaması bakımından il milli eğitim müdürlüklerince gerekli tedbirler alınacak.

Alan ve yer değişiklikleri, başvuruda bulunan öğretmenlerden sınıf öğretmenleri için belirtilen kapsamda geçebilecekleri alandaki tercihleri dikkate alınmak suretiyle hizmet puanı üstünlüğüne göre gerçekleştirilecek. Bu maddeler kapsamındaki alana atanamayan diğer öğretmenler ise tercih ettikleri alanda/alanlarda atanmak istedikleri ilde boş kalan eğitim kurumlarına atanmak üzere değerlendirilecek.

Hizmet puanlarının eşit olması durumunda, öğretmenlikteki hizmet süresi fazla olana öncelik verilecek.

Alan ve yer değişikliği işlemi yapılan öğretmenlerin ayrılış/başlayış işlemleri, eğitim ve öğretimin 17 Eylül tarihinde başladığı da dikkate alınarak, 19-21 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

-İl içi alan değişikliği başvuruları 19-24 Eylül'de-

Öte yandan öğretmenlerin il iç alan değişikliği başvurularının 10-13 Eylül 2012 tarihleri arasında alınacağı ilan edilmişti. Ancak, iller arası özür durumundan yer değişikliği alanlarında açık norm kadro olmaması nedeniyle ataması gerçekleştirilemeyen öğretmenlerin taleplerinin karşılanması ve 40 bin yeni öğretmen alımı ve okulların açılması sonrasında doğabilecek yeni öğretmen ihtiyaçları gözetilerek yapılan yeni değerlendirmeler üzerine il içi alan değişikliklerinin 19-24 Eylül tarihleri arasında başvurular kabul edilip, 25 Eylül tarihinde tamamlanacak.