Sistem arızası yüzünden tayine başvuramayan öğretmenler, müracaat hakkı istiyor

Sistem arızası yüzünden tayine başvuramayan öğretmenler, müracaat hakkı istiyor

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemi (MEBBİS)'ndeki teknik aksaklıklardan dolayı tayin başvurusu yapamayan öğretmenler, yeni bir başvuru hakkı tanınmasını istiyor.

Sağlık ve eş durumu özrü ile genel ve özel hayatı etkileyen nedenlere bağlı olarak tayin edilmek isteyen öğretmenler, bakanlığın sitesinden duyurduğu linke tıklayarak başvuru süreçlerini tamamlamak istedi. Sistemdeki teknik aksaklıklar ve zorluklar yüzünden yüzlerce öğretmen müracaat için ayrılan 22-27 Ağustos tarihleri arasında başvuru yapamadı.

İsmini açıklamayan bir öğretmen yaşadıkları sorunları şöyle anlattı: "Müracaatların başladığı duyurusu bakanlığın sitesinde çok küçük bir şekilde yayınlandı ve ana sayfaya sonradan alındı. Birçok kişi duyurudan çok sonra haberdar oldu. Önceki yıllardan farklı olarak okulların listeleri ile müracaat formlarının farklı bağlantılarda verilmesi işimizi zorlaştırdı. 40 tercih yapma zorunluluğu getirilmiş. Verilen sürede 40 tercihin tamamının kodlarını yetiştiremedik. Yeniden denediğimizde tercihleri yetiştik ama bu seferde sistem 'nüfus kayıt sistemine bağlanılamıyor' diyerek tercih yapmamıza izin vermedi. Ne kadar uğraştıysak sistemdeki yoğunluktan ve teknik aksaklıklardan dolayı tercih işlemimizi gerçekleştiremedik. İlkinde tayin edilemeyenlere ikinci hak veriliyor ancak biz birinciye başvuramadığımız için ikinciye de başvuramıyoruz. İkinci tayinlere başvuru hakkı verilmesini istiyoruz."

Eşinin Ankara'da memur olduğunu, kendisinin ise Kırşehir'de görev yaptığını dile getiren öğretmen, "Yıllardır tayin için bekliyoruz. Engelli bir çocuğumuz var. Farklı illerde çalıştığımızdan dolayı eşimle aramızda ailevi problemler baş gösterdi. Yuvamızın dağılmasını istemiyoruz. Yetkililerden benim durumumda olan öğretmenlerin sorununa çözüm sunmasını bekliyoruz." diye konuştu.

(CİHAN)