MEB, özür durumu yer değişikliği için başvuru alacak

MEB, özür durumu yer değişikliği için başvuru alacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), açık norm kadro olmaması nedeniyle özür durumundan yer değişikliği gerçekleştirilemeyen öğretmelerin, yer değişikliğinin yapılacağını duyurdu. Başvurular, 17 Eylül tarihine kadar http://mebbis.meb.gov.tr veya http://ikgm.meb.gov.tr adreslerindeki Alan Değiştirme Elektronik Başvuru Formu doldurularak yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bakanlığa bağlı eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden alanlarında açık norm kadro olmaması sebebiyle özür durumundan yer değişikliği gerçekleştirilemeyenlerin özür gereklerini karşılamaya yönelik olarak belli şartlarla alan değişikliği ve bu değişikliğe bağlı olarak yer değişikliği yapılacağı belirtildi.

Açıklamaya göre uygulama 2012 yılına mahsus olacak. Sınıf öğretmenleri; yüksek öğrenimleri diğer alanlara atanmaya kaynak teşkil edenler öğrenimlerine göre atanabilecekleri alana veya diplomalarında yan alan yazılı olanlar bu alana ya da öğretmen yetiştiren iki yıllık yükseköğretim kurumu mezunu olanlar lisans tamamladıkları alana; zihin engelliler sınıfı öğretmenliği veya teknoloji ve tasarım alanına alan değişikliği suretiyle özür durumundan yer değiştirmek üzere başvurabilecek.

Diğer alan öğretmenleri; yüksek öğrenimleri başka alana veya alanlara atanmaya kaynak teşkil edenler bu öğrenimlerine göre atanabilecekleri alana veya diplomalarında yan alan yazılı olanlar bu alana ya da aylık karşılığı okutabilecekleri derslerin alanına; teknoloji ve tasarım alanına alan değişikliği suretiyle özür durumundan yer değiştirmek üzere başvurabilecek.

Öğretmenler başvurularında diploma ya da öğrenim belgesi ibraz edecek. Başvurular 14-17 Eylül 2012 tarihleri arasında http://mebbis.meb.gov.tr veya http://ikgm.meb.gov.tr adreslerindeki Alan Değiştirme Elektronik Başvuru Formu doldurularak yapılacak. Öğretmenlerin geçebileceği alan kontrol edilerek, okul, ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerince aynı gün onaylanacak. Cumartesi ve pazar günleri de işlemlerin aksatılmaması için il milli eğitim müdürlüklerince gerekli tedbirler alınacak. Alan ve yer değişikliği işlemi yapılan öğretmenlerin ayrılış ve başlayış işlemleri, 19-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Açıklamada ayrıca, "Öğretmenlerin il iç alan değişikliği başvurularının 10-13 Eylül 2012 tarihleri arasında alınacağı ilan edilmişti. Ancak, iller arası özür durumundan yer değişikliği alanlarında açık norm kadro olmaması nedeniyle ataması gerçekleştirilemeyen öğretmenlerimizin taleplerinin karşılanması ve 40 bin yeni öğretmen alımı ve okulların açılması sonrasında doğabilecek yeni öğretmen ihtiyaçları gözetilerek yapılan yeni değerlendirmeler üzerine il içi alan değişikliklerinin 19-24 Eylül 2012 tarihleri arasında başvurular kabul edilip 25 Eylül 2012 tarihinde tamamlanacağı kamuoyuna saygı ile duyurulur." ifadelerine yer verildi.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi, Bakanlığın İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sitesinden edinilebilecek.

(CİHAN)