236 bin potansiyel öğretmen adayı var

236 bin potansiyel öğretmen adayı var

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, atama bekleyen potansiyel öğretmen adayı sayısının 236 bin 895; toplam öğretmen ihtiyacının ise 116 bin 317 olduğunu bildirdi.

Dinçer, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in soru önergesine verdiği yanıtta, 2010-2011 yılında KPSS'ye katılmış ve atama bekleyen potansiyel aday sayısının 236 bin 895 olduğunu açıkladı.

29 Mayıs tarihli bakanlığının MEBBİS Norm İşlemleri Modülü verilerine göre değişik alanlarda olmak üzere toplam öğretmen ihtiyacının 116 bin 317 olduğunu ifade eden Dinçer, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince ihtiyaca binaen 29 Mayıs tarihi itibarıyla görevlendirilen ücretli öğretmen sayısının 52 bin 616 olduğunu kaydetti.

Oluşacak öğretmen açığının Ağustos 2012 atama döneminde Bakanlığa tahsis edilecek kadro ölçüsünde karşılanabileceğini belirten Dinçer, şunları ifade etti:

''4 Haziran 2011 tarihinden itibaren sözleşmeli öğretmen görevlendirmesine son verilmiştir. Bakanlığımıza tahsis edilecek kadro ölçüsünde yapılan atamalarla öğretmen ihtiyacının karşılanamadığı il ve ilçelerde, ilgili il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar gereğince ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılabilmektedir.

Bütçe Kanunlarının verdiği yetkinin yanında Bakanlar Kurulu'nca Bakanlığımıza tahsis edilen ve Maliye Bakanlığı'nca kullanım izni verilen ilgili yıla ait toplam öğretmen kadroları illerin öğretmen ihtiyaç oranları dikkate alınarak il milli eğitim müdürlüklerine dağıtılmakta, il milli eğitim müdürlükleri de kendi illerine ayrılan kontenjan ölçüsünde atama yapılacak alanlar ile bu alanlara atanacakların istihdam edileceği eğitim kurumlarını belirlemektedir. Belirlenen bu eğitim kurumlar, atama dönemlerinde sisteme yansıtılmakta ve atanacak öğretmen adaylarının tercihlerine sunulmaktadır.''

Dinçer, Ağustos 2012 atama döneminde 40 bin öğretmen atamasının planlandığını anımsattı.